המלצות לשמירה נכונה על משקפי הראייה

על מנת שנוכל להפיק את התמורה הטובה ביותר מהמשקפיים שלנו (משקפי ראייה ומשקפי שמש) עלינו להקפיד על מספר כללים. ראשית שמירה על הניקיון של המשקפיים:

בגלל המגע של המשקפיים עם עור הפנים והידיים, לחות האוויר, האבק והחול שנצמדים למשקפיים, מומלץ לרחוץ את המשקפיים תחת מים פושרים וסבון נוזלי, לא מומלץ להשתמש בסבון כלים שעלול להזיק עקב פעולה כימית חזקה מדי. ניגוב משקפיים כאשר יש גרגרי חול על העדשות עשוי להותיר שריטות רבות.  מסיבה זו גם לא מומלץ לנקות את המשקפיים בחולצה גם אם היא נראית נקייה. לאחר השטיפה מומלץ לנגב את המשקפיים במגבת נקייה או בנייר טישו עדין. שימוש במטלית שסופקה עם המשקפיים יהיה רק במידה ואין אפשרות לשטוף את המשקפיים במים. אין להשתמש במטלית שסופקה עם המשקפיים כאשר יש חול על העדשות או כאשר המטלית ישנה או מלוכלכת. רצוי להחליף את המטלית מדי פעם. השימוש במטלית יעשה בד"כ כאשר העדשות יבשות, מומלץ לנשוף על העדשות לפני הניגוב.
כללים חשובים לגבי שמירה על מסגרת תקינה:

א. עקב חדירת לחות / זיעה / מים לקפיץ המותקן על ידית המסגרת רצוי מדי 6 חודשים להזליף על הקפיץ טיפת שמן.

ב. בשימוש יומיומי ברגים נוטים להשתחרר, אף על פי שהאופטיקאי נוהג להדביק את הברגים בדבק מיוחד.  ניתן להשתמש בבית בלק שקוף להדבקת הברגים ומניעת שחרור.

ג. מסגרות משקפיים במיוחד מסגרות עשויות פלסטיק, עשויות להינזק בחשיפה לחום גבוה, הכוונה לחום שנפלט מתנור בזמן שפותחים אותו להוציא את המזון, במקרה זה נפלט חום עצום (200 מעלות ויותר), אין להשאיר משקפיים בתוך הרכב כאשר מזג האוויר חם, כמו כן לא כדאי להיכנס לסאונה עם המשקפיים במיוחד יש להיזהר מגריל הפחמים.

ד. חומרי ניקוי בהם אנו נעזרים לניקיון הבית כגון – אקונומיקה, ספריי לניקוי תנורים, חומצות וכו' וכן חומרים המשמשים לצביעה ומדללים וכן חומרי קוסמטיקה שונים כגון אלכוהול, אצטון ובושם, מהווים סכנה לציפוי של המסגרת, בכל מקרה של מגע של אחד מהחומרים הנ"ל צריך לשטוף את המשקפיים במי ברז. הסכנה לציפוי ולצבע המסגרת גדולה יותר כאשר מדובר במסגרת עשויה פלסטיק.

כללים חשובים לגבי שמירה על תקינות עדשות המשקפיים:

א. עקב השימוש בפלסטיק לעדשות משקפיים, נדרש פתרון להגנה בפני שריטות, הפתרון הנפוץ היום הוא ציפוי הגנה שנוצר בעקבות הוספה של שכבת חומר חזק על גבי העדשות, הציפוי קרוי "ציפוי נגד שריטות" שם זה עלול להטעות אותנו בכך שהעדשות לא אמורות להישרט כלל, לא כך הדבר, ההגנה שהציפוי מקנה לעדשות היא חלקית ולא מושלמת, העדשות לא ישרטו מגרגרים של אבק אך מחפצים חדים או גרגרי חול בהחלט יתכנו שריטות. שריטות עלולות להופיע עקב הנחת המשקפיים הפוכים כאשר העדשות כלפי מטה – ע"ג השולחן. או כאשר מניחים בכיס החולצה יחד עם חפצים אחרים כגון טלפון או עטים.

ב. עקב שימוש רחב בציפוי נגד סינוור "אנטי רפלקס" לעדשות משקפיים, נדרש פתרון להגנה על הציפוי, הציפוי שמשפר את המראה של המשקפיים, משפר את הראייה ומונע סינוור בעיקר בנהיגה בלילה, מצריך טיפול מיוחד, הציפוי נוטה להתלכלך במהירות ולצבור אבק. לצורך ניקוי יסודי ושמירה על תקינות הציפוי רצוי להשתמש במים וסבון / ספרי לניקוי משקפיים ובמשך היום במטלית "מיקרו פיבר". כל המטליות שמסופקות עם המשקפיים הן מטליות "מיקרו פיבר" המתאימות במיוחד לציפוי.

ג. כמו במסגרות משקפיים עדשות עשויות פלסטיק, עשויות להינזק בחשיפה לחום גבוה, הכוונה לחום שקיים בסאונה או חום הנפלט מתנור בזמן שפותחים אותו להוציא את המזון, במקרה זה נפלט חום עצום (200 מעלות ויותר),

ד. חומרי ניקוי בהם אנו נעזרים לניקיון הבית כגון – אקונומיקה, ספריי לניקוי תנורים, חומצות וכן חומרים המשמשים לצביעה ומדללים מהווים סכנה לציפוי של העדשות, בכל מקרה של מגע של אחד מהחומרים הנ"ל צריך לשטוף את המשקפיים במי ברז. הסכנה לציפוי ולעדשות גדולה יותר כאשר מדובר בעדשות עשויות פלסטיק.