מכתב מאת יושב ראש המועצה

 חברים/ת המועצה,

 

היום התפרסמה כתבה בעתון ולפיה "סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, נענה לבקשה של רשת "אופטיקה הלפרין" והתיר להמשיך ולהעסיק אופטומטריסטים ללא רישיון בישראל במשך שנה וחצי, בניגוד לחוק ולעמדת היועץ המשפטי לממשלה."

 

ואני שואל ה א ו מ נ ם ???!!!!! האם באמת כך הוא?!

 

המועצה תבדוק את הדברים לעומק ביום ראשון ובמהלך כל השבוע הבא ונפרסם את אשר מצאנו ועד אז, אני מבקש כי נמתן את תגובתנו לכלל הכתבות שסביר להניח יעלו ויצוצו בהמשך.

 

אני מקבל מהבוקר אינספור פניות מהחברים ומגורמים נוספים המבקשים את תגובת המועצה לכתבה ובשלב זה ועד אשר נבדוק את העובדות לאשורן אני רוצה לציין את העובדות הבאות ולהציג את תמונת המצב הקיים במקצוע האופטומטריה מול משרד הבריאות בשבוע האחרון. 

 

ביום  6/6 מתכננת חברת שמיר לערוך מבצע בדיקות סקרינינג ברחבי הארץ. המבצע תוכנן ללא שיתוף המועצה והבדיקות היו אמורות להתבצע ע"י עובדי שמיר. בתחילת השבוע שלחתי מכתב להנהלת שמיר (עם העתק למשרד הבריאות) ובה התראתי כי עצם עריכת הבדיקות ע"י מי שאינו אופטומטריסט מוסמך הינה עבירה על החוק ובמצב זה, המועצה תתנגד לקיומו של המיזם.

משרד הבריאות (בתוך שעה לאחר קבלת מכתבי), יצר איתי קשר דחוף בדרישה לקיים דיון עם הנהלת שמיר לבירור הנושא, על מנת לוודא כי הבדיקות יערכו אך ורק ע"י אופטומטריסטים מוסמכים וביקש לקבל עדכון כי אכן כך יתנהל המיזם!.

הנהלת שמיר ובראשה מר רותם (יו"ר הדירקטוריון) התקשר מיד לאחר קבלת מכתבי לצורך יישור ההדורים ולאחר שהובא לידיעתו כי המהלך מנוגד לחוק ובתום פגישה שנערכה בסוף השבוע בין המועצה להנהלת שמיר, יצא מכתב סיכום בו התחייבה חברת שמיר כי בדיקות הסקרינינג יבוצעו ע"י אופטומטריסטים מוסמכים בלבד ובעתיד נעבוד בתוך שיתוף פעולה.

ובהקשר זה יש לציין כי רק אתמול, יום בו התקבל מכתב הסיכום מחברת שמיר, נחה דעתו של משרד הבריאות ועדכנתי את דר' זילברמן ואת גיל זהר שהתקשרו לברר מדוע מתעכב מכתב הסיכום.

 

אז עם כל הכבוד, אינני רואה את האמור בכתבה עולה בקנה אחד עם התנהלות משרד הבריאות בשטח, נהפוך הוא!!!!

 

המועצה הינה גוף א-פוליטי והאג'נדה שלה הינה מקצועית בלבד ומכוונת לטובת בריאות הציבור בראש ובראשונה וצר לי לראות שמנסים לנגח על גבנו משרד כזה או אחר וכפי שאמרתי,אנו נבדוק באופן הכי יסודי מול משרד הבריאות כל הנתונים נשוא הכתבה.

 

עם כל הצער שבנסיבות העניין, אני מרוצה שלפחות עניין המתחזים שוב עולה על הפרק ומזכיר לחברים (למרות שממדי התופעה קטנו), לדווח לנו על כל מקרה של מתחזה ואנו נמשיך להילחם ולהיאבק בתופעה למרות אדישות המשטרה ואטימות מערכת בתי המשפט. לאט לאט אנו מצליחים למגר את התופעה!.

 

שבת שלום – אדי.

 

 

אדי מרקוביץ'

יו"ר מועצת האופטומטריסטים בישראל

בצאלאל 1, ר"ג.

טלפון:  03-5602645/8 | פקס: 03-5602612 

 

 www.ico.org.il